O ruské vlajce

16. července 2010 v 22:44 | Larisa Laršérová (навсегда мадам Бьёрндален) |  Je suis venue, j'ai vu, j'ai écrit..

Ruská vlajka (Флаг России)Ruské zákony vlajku popisují jako obdélníkovou tkaninu, jejíž strany jsou v poměru 2:3 (v letech 1991 až 1993 platil poměr 1:2. Tento poměr a stejné pořadí barev jako Rusko dnes používá Podněsterská republika). Tvoří ji tři stejně velké vodorovné pruhy - bílý, modrý a červený. Barvám ruské vlajky je přičítáno mnoho různých významů, v podstatě si pod nimi každý může představit co ho napadne, žádný oficiální výklad o významu barev totiž neexistuje.


Několik možných hypotéz
1) podle odkazu staroruských legend a pověstí, mají tyto barvy následující význam:
bílá: ušlechtilost a přímost
modrá: věrnost, čestnost, nevinnost a čistota
červená: odvaha, statečnost, velkorysost a láska

2) další možný výklad souvisí s historickými oblastmi Ruského impéria: Bílé Rusi (Bělorusko) = bílá barva, Malé Rusi (oblast Haliče a Volyně) = modrá barva a Velké Rusi (celého sjednoceného území) = červená barva

3) pro význam těchto tří barev může také platit, že bílá je barvou svobody, modrá barvou Bohorodičky a červená symbolem moci, státnosti.

4) v době, kdy na ruském trůnu pevně seděla dynastie Romanovců (1613 - 1917) bylo populární následující vysvětlení:
bílá: symbol pravoslavné víry
modrá: symbol carské moci
červená: symbol ruského národa
Od tohoto výkladu by se dalo odvodit i typická zpropagandizovaná zvolání vojáků "Za víru, za cara a za vlast!"

Červená, modrá a bílá jsou známé také jako "všeslovanské barvy". Byly ustanoveny jako symbol společného původu všech slovanských národů. Dohodly se tak slovanské národy 2. června roku 1848 na prvním Všeslovanském sjezdu v Praze. Tyto tři barvy byly vybrány na základě jejich použití na ruské vlajce. Dodnes se s nimi můžeme setkat na řadě vlajek - slovenské, srbské, slovinské, chorvatské.. I na české vlajce se tyto vlajky nacházejí, ale nijak nesouvisí s panslavistickými idejemi.

HISTORIE RUSKÉ VLAJKY:

První zmínka o ruské vlajce ve tvaru, jak ji známe dnes, se objevuje na přelomu 17. a 18. století, tedy v době, kdy Rusko pod taktovkou carů Alexeje I. a Petra I. Velikého nakročilo k období velkého rozvoje a éry rozkvětu. Poprvé byla vyvěšena na prvním ruském válečném plavidle (lodi Orel) v roce 1668, v době, kdy vládl car Alexej I. Michajlovič. 20. ledna 1705 vydal Petr I. zákon, v němž stanovil, že na všech obchodních lodích musí být vyvěšen bílo-modro-červený prapor. Sám jej poté načrtl a určil pořadí barev. Do roku 1721 byly tímto praporem zdobeny i válečné lodě než jej vystřídal Andrejevský kříž.

V roce 1858 car Alexandr II. vydal nový zákon, v němž zakázal používání bílo-modro-červené vlajky a nahradil jej novou zástavou, která měla zavlát při všech oslavách a průvodech ulicemi. Nová vlajka obsahovala také tři vodorovné pruhy - černý, žlutý a bílý. Vycházela z rodových barev rodu Romanovců, k němuž patřila carská rodina. 1. ledna 1865 vyšlo nové nařízení, v němž byla tato vlajka prohlášena za oficiální zástavu ruských carů.
Nová vlajka v Rusku dlouho nevydržela, 28. dubna 1883 ji zrušil syn Alexandra II. - car Alexandr III. a navrátil se k původní versi. V roce 1896 se na návrh cara Mikuláše II. sešlo ministerstvo spravedlnosti, aby mohli prodiskutovat otázku ruské vlajky. Výsledkem tohoto jednání bylo, že "bílo-modro-červená vlajka má plné právo se nazývat národní zástavou, vlajkou všech Rusů. Tyto barvy, a žádné jiné, budiž symbolem i pro celé Ruské impérium."

Po Únorové revoluci v roce 1917 Prozatímní vláda dočasně používala bílo-modro-červenou vlajku, ale rodící se sovětské Rusko tento symbol nenáviděných carů odmítlo. Chtělo něco nového, co by symbolizovalo vládu dělnictva. 8. dubna 1918 vystoupil na jednání jedné z frakcí bolševické strany - Všeruskému ústřednímu výkonnému výboru (ВЦИК) Jakov Sverdlov s návrhem, aby se novou vlajkou stal rudý prapor, pod ním bojovali Rudí v občanské válce. Roku 1923 byl jeho návrh schválen a o rok později byla přesně stanovena podoba vlajky a umístění srpu a kladiva. Tato vlajka v Rusku vydržela téměř sedmdesát let.

22. srpna 1991 mimořádné zasedání Nejvyššího sovětu RSFR přijímá jako oficiální symbol tradiční ruskou trikolóru.
Dekretem prezidenta Borise Jelcina ze dne 11. prosince 1993 bylo schváleno nařízení o státní vlajce Ruské federace, které v podstatě potvrzovalo vyhlášku z 22. srpna. Zákon vydaný 20. dubna 1994 stanovil, že ruská vlajka musí být vyvěšena nad sídlem prezidenta, federálními orgány, soudy a dalšími významnými administrativními budovami.
V srpnu 1994 bylo také stanoveno, že 22. srpen (jako památka dne, kdy byla ruská trikolóra znovu schválena) bude v Rusku oslavován jako státní svátek.

ZDROJE: 1., 2., 3.
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Therine Therine | E-mail | Web | 28. srpna 2010 v 22:23 | Reagovat

Zajímavé,vůbec jsem nevěděla,že původ ruské vlajky nebyl vysvětlen.A už vůbec jsem neměla ani tušení,že jsou všechny slovanské vlajky v určitém bodu stejné...Takže dík za přínosné informace!

2 Larisa Larisa | Web | 28. srpna 2010 v 23:01 | Reagovat

Ahoj, děkuji ti spíš já za milou návštěvu. Fakt, že jsou si téměř všechny slovanské vlajky podobné, jsem zjistila až při psaní článku. Dřív mě něco takového vůbec nenapadlo. Takže si z toho vůbec nic nedělej.

Rusko je tak trochu pohádkové. Snad by to ani nebyli oni, když by si nevymysleli desítky pověstí o původu své vlajky. Každá může být ta pravdivá.

Ještě jednou dík za zastávku :-)

3 Therine Therine | E-mail | Web | 22. září 2010 v 19:19 | Reagovat

Není zač,chodím sem,protože se mi tvůj blog líbí a navíc je to ten nejlepší způsob jak si zlepšit známku z dějáku xD

4 Ljubov Ljubov | Web | 22. září 2010 v 20:43 | Reagovat

Díky, to je milé. Kdybych mohla s něčím ohledně dějáku pomoct, jsem zde. :) (Ehm, jinak jsem to pořád já, změnila jsem přezdívku a nemůžu přijít na to, jak ji upravit u komentářů..)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama