Ruské impérium: Stvoření teroru (VI)

11. října 2010 v 17:09 | Larisa Laršérová (навсегда мадам Бьёрндален) |  Z historie ruského terorismu

CAR NA ÚTĚKU, KRIZE ZEMLJI I VOLJI

Roku 1878 se pomalu vyostřovaly vztahy v Zemlji i volji. Vytvořila se dvě křídla, která si pevně stála za svými idejemi a odmítala nalézt kompromis s druhou částí. Jedna skupina hodlala navázat na neúspěšné chození mezi lid, řešit vše méně dramaticky bez zbytečných obětí a věnovat se zejména vzdělávání rolníků. Těm se dostalo nelichotivé přezdívky "venkovští burani". Druhé křídlo bylo radikální, sami se nazývali politiky. Chtěli využít jako hlavní zbraně teroru a atentátů, nechtěli se zdržovat s nepoučitelnými rolníky a chtějí rovnou odstranit cara. Zakládají svůj uzavřený kruh jménem Svoboda nebo smrt.

Doslova explosi v rozhádané Zemlji i volji vyvolal příjezd Alexandra Konstantinoviče Solovjeva z Povolží.

Alexandr Solovjev
Alexandr Solovjev «


Alexandr Solovjev byl členem Zemlji i volji od roku 1876, následující dva roky se věnoval šíření propagandistických letáků a novin v oblasti kolem řeky Volhy. Na konci března 1878 přijel ze Saratovské gubernie do Petrohradu, vyhledal nekorunovaného krále Zemlji i volji
Alexandra Dmitrijeviče Michajlova a sdělil mu svůj plán: chce zabít cara, ale potřebuje pomoc. Jakmile byl Solovjev vybaven vhodnou zbraní, objevil se další revolucionář odhodlaný spáchat na cara atentát: byl jím Grigorij Goldenberg, kterému naprosto učarovala vražda charkovského gubernátora Dmitrije Kropotkina a rozhodl se, že po úspěšném zlikvidování gubernátora musí stejný osud dostihnout i cara. Zemlja i volja najednou nevěděla, komu má dát přednost. Alexandr Michajlov se proto sešel s oběma v hospodě, aby nad stakanem vodky vyřešili, kdo vlastně atentát provede. Pro zemlevolce byli Solovjev s Goldenbergem osobnostmi nového typu, dosud všichni, kdo byli do organizace zapleteni, doufali, že přežijí. Nebyli připraveni se obětovat. A nyní se na ně obracejí dva muži, kteří od začátku počítají s tím, že jdou na smrt. Nakonec byl pro atentát vybrán Alexandr Solovjev, Michajlov Goldenbergovi naznačil, že pokud by za carovou smrtí stál Žid, mohlo by to vyvolat sérií protižidovským pogromů, což hnutí nechce připustit.

Grigorij Goldenberg
Grigorij Goldenberg, hrdina jednoho z nejsmutnějších příběhů narodniků «

Na schůzích Zemlji i volji se mezitím řešilo, jestli se má skupina pokusit Solovjeva po atentátu zachránit. Znovu se vyostřila debata mezi oběma křídli hnutí. Venkovští burani odmítají přijmout jakoukoli souvislost s chystaným atentátem. Jeden z jejich vůdců, Georgij Plechanov, na schůzi prohlásil: "Jediné, čeho dosáhnete, bude to, že za jménem Alexandr již nebudou čárky dvě, ale tři. Místo Alexandra II. nastoupí Alexandr III. a to bude všechno. Nic dalšího se nestane." Až později se ukáže, že Plechanov říkal pravdu. Pochopí to i radikální politici, když budou sedět ve svých celách. Ale tehdy už bude příliš pozdě.
Výsledkem těchto schůzek byla dohoda, že hnutí samo o sobě Solovjevovi žádnou pomoc neposkytne, ale jeho členové si můžou jednat, jak uznají za vhodné.

Alexandr Solovjev neměl nejmenší tušení, jaké pozdvižení v Zemlji i volji způsobil. Stejně počítal s tím, že zemře a rozhodl se, že na konci svého plánu spolkne jed, aby unikl vyšetřování a zároveň neohrozil revoluční hnutí.

2. dubna 1879 na cara čekal při jeho pravidelné ranní procházce kolem Zimního paláce malý dáreček. U Paláce na Mojce postával muž v dlouhém kabátě, Alexandr Solovjev. Když kolem něj car procházel, aby se dostal na Palácové náměstí, vystřelil na něj ze vzdálenosti asi dvanácti kroků. V okamžiku, kdy vystřelil, se car bezděčně po mladíkovi otočil a kulka jej těsně minula. Když viděl, že Solovjev znovu zamířil, dal se bleskurychle na útěk. Vzpomněl si, co ho učili při vojenském výcviku: musí běžet klikatě, střídavě uskakovat doleva a doprava. Šedesátiletý car si tím zachránil život. Než Solovjeva dostihla carská stráž vedená kapitánem Karlem Kochem, který atentátníka srazil k zemi svou šavlí, stihl pětkrát vystřelit. Když se ho stráž chystala odvést z místa činu, zjistili, že atentátník celou dobu něco usilovně kouše. Koch okamžitě pochopil, o co se snaží, a násilím mu rozevřel ústa. A nemýlil se: Solovjev měl v ústech ořech napuštěný jedem (podle zprávy vyšetřovací komise se jednalo o cyankáli, jinde je uváděn arsen). Chtěl svůj život ukončit vlastní rukou, jak slíbil Alexandru Michajlovovi. Jenže jed byl nejspíše příliš starý nebo byl jiným způsobem znehodnocen a neúčinkoval. Solovjevovi navíc vypláchli žaludek, takže se mu nic nestalo.

Začalo vyšetřování. Solovjev uvedl: "Myšlenka na zabití cara mě napadla krátce poté, co jsem se seznámil s myšlenkami sociálně-revoluční strany. Patřím k ruské části strany, která se domnívá, že většina lidu tvrdě pracuje a žije v chudobě a část se pouze živí jejich prací. Což je nespravedlivé. K carovi, coby nepříteli lidu, mohu chovat pouze nepřátelství."

Alexandr Solovjev
Perokresba Alexandra Solovjeva z roku 1879 «

Dále Solovjev prohlásil, že jednal sám a celý plán bylo jeho dílem. 25. května se sešlo zvláštní kolegium senátu, aby celou věc projednalo. Usnesli si, že ve věci "Alexandr Konstantinovič Solovjev, obviněný ze zločinu proti státu" je žalovaný shledán vinným a bude za svůj zločin popraven.
Solovjeva oběsili 28. května 1879 na Semjonovském náměstí.

ROZPAD ZEMLJI I VOLJI

Rozkol Zemlji i volji byl nevyhnutelný. V červnu 1879 v lázeňském městečku Lipeck sjelo jedenáct radikálů, aby si před oficiálním sjezdem hnutí ve Voroněži ujasnili, co vlastně chtějí.
Mezi dvanáct lázeňských hostů, z nichž se v průběhu několika měsíců stanou význační teroristé, patřili: Alexandr Ivanovič Barannikov, Michail Fjodorovič Frolenko, Grigorij Davidovič Goldenberg, Nikolaj Nikolajevič Kolodkevič, Alexandr Alexandrovič Kwiatkowski, Alexandr Dmitrijevič Michajlov, Nikolaj Alexandrovič Morozov, Marie Nikolajevna Ošaninová, Stěpan Grigorijevič Širjajev, Lev Alexandrovič Tichomirov a Andrej Ivanovič Željabov. Jedenáctka založila svou vlastní organizaci, jíž nazvali Výkonný výbor (zkráceně V.V.). Jako hlavní bod svého programu ustanovili teror (=atentáty), s jehož pomocí odstraní cara a přivedou zemi k revoluci. Teror chtěli zrealizovat pomocí nedávno objeveného dynamitu, který sliboval řadu obětí (dynamit byl objeven v roce 1867, zasloužil se o to švédský vědec Alfréd Nobel). Každý z členů V.V. se spolu se vstupem do hnutí vzdal veškerých zájmů a majetku, jediným smyslem jejich života bylo svržení carismu.

Alexandr Michajlov
Alexandr Michajlov «

Michail Frolenko
Michail Frolenko «
Nikolaj Kolodkevič
Nikolaj Kolodkevič «

Marie Ošaninová
Marie Ošaninová «

Když si Lipecká jedenáctka vše ujasnila, rozjela se do Voroněže, kde se mělo rozhodnout o dalším osudu Zemlji i volji. Sjezd probíhal od 18. června 1879, trval tři dny. První den byli přijímáni noví členi, a to jak politici, tak venkovští burani. Do řad V.V. bylo přijato celkem 14 nových lidí, z nichž si jmenujme dvě ženy: Sofii Lvovnu Perovskou a Věru Nikolajevnu Fignerovou, které budou hrát klíčové role v našem vyprávění. Výsledkem Voroněžského sjezdu bylo jen rozštěpení do dvou navzájem se nesnášejících frakcí. Rozpad Zemlji i volji byl potvrzen 15. srpna 1879, kdy se konal poslední sjezd na okraji Petrohradu. Organizace fungující od roku 1876 byla definitivně pohřbena.

Věra Fignerová roku 1880
Věra Fignerová «

Sofie Perovská
Sofie "Soněčka" Perovská «

Na Zemlju i volju navázala dvě hnutí - venkovští burani založili skupinu Čornyj pereděl (Чёрный передел = Černé znovurozdělení). Z této skupiny zmiňme alespoň Věru Zasuličovou (která se po ročním pobytu ve Švýcarsku znovu vrátila do Ruska), Georgije Plechanova, Pavla Axelroda, Lva Dejče a Anatolije Bulanova. Této frakci si v článku už více věnovat nebudeme, bylo by to příliš mnoho ideologie.
Radikální křídlo (včetně V.V.) založilo skupinu Narodnaja volja (Vůle lidu nebo také Svoboda lidu, rusky Народная воля).


ZDROJE: E. Radzinskij: Alexandr II.
A. Jarmolinskij: Cesta k revoluci: Století ruského radikalismu
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15. atd.

Článek přichází po celkem dlouhé době, třeba by nezaškodilo menší zopakování zde
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama