Strukijevský kostel (Jasinja)

2. listopadu 2010 v 16:41 | Larisa Laršérová (навсегда мадам Бьёрндален) |  Je suis venue, j'ai vu, j'ai écrit..

Strukijevský kostelík v Jasinje

aneb pár fotek z putování po Podkarpatské Rusicestou ke kostelíku

Strukijevský kostel (oficiálně řeckokatolický Kostel Nanebevzetí Krista) je nejvýznamnější památkou Jasinji1 a jejím z dálky viditelným symbolem. K místu se váže pověst o huculském2 pastýři Ivanu Strukovi, který někdy v 16. století převáděl spolu s rodinou své stádo ovcí přes hory zpátky domů, na haličskou stranu Karpat. Nedaleko dnešní Jasinji jej zastihla prudká sněhová bouře. Ivan se spolu s rodinou ukryl před sněhem do chráněného údolí Černé Tisy a čekal, až vánice přejde. Náhle uslyšel vlčí vytí. Vlci, jakmile ucítili blízkost snadné kořisti, vylezli z doupat. Ivan opustil svůj úkryt a pokoušel se ovce zachránit. Postavil kolem nich provizorní plot z jasanového dřeva a s pocitem, že nejspíše žádná ovce nepřežije, se vrátil do údolí. Zde setrval několik týdnů, dokud se počasí neuklidnilo a přestalo sněžit. Poté se se synem vypravil na místo, kde stádo zanechal. K svému nemalému překvapení zjistil, že stádo je kompletní a úplně v pořádku. Pochopil, že se stal zázrak. Jako výraz vděku nechal na tomto místě postavit malou dřevěnou kapličku a sám se nedaleko ní zabydlel. Kolem jeho domku se začali usazovat další pastevci, až vznikla dnešní Jasinja. Své jméno získala podle stromu jasanu, kterým Struk obehnal své stádo. Jasan můžeme také nalézt na současném erbu vesnice. Kapličce, zasvěcené Nanebevzetí Krista, se dodnes říká Strukijevská. Roku 1824 byla původní kaplička přestavěna na větší dřevěný kostelík, k němuž byla přistavěna 11 metrů vysoká zvonice ze smrkového dřeva. Vnitřek skromného kostela vyzdobily vzácné ikony ze 17. století, které nádherně vystihují vedle náboženských výjevů i krásy karpatské krajiny a zdejší lidové kroje. Strukijevský kostel je jednou z nejnádhernější dřevěných huculských staveb na Ukrajině. Najdeme ho také na první známce vytištěné v Zakarpatské oblasti.


Výhled na Jasinju z kostelního vršku


Zdroje: 1., 2., 3.
Fotky jsem pořídila v srpnu 2009 a 2010


1 Jasinja (někdy také Jasiňa) je vesnice v Rachivském rajónu Zakarpatské oblasti Ukrajiny, má asi 9100 obyvatel. Do roku 1938 byla nejvýchodnější obcí Československa, než území Podkarpatské Rusi zabrali Maďaři.

2 Huculové patři mezi východoslovanská etnika, žijí podél hranice Ukrajiny s Rumunskem. V Zakarpatské části Ukrajiny je jejich centrem městečko Jasinja. Dříve byli řazeni mezi Rusíny, dnes se většina Huculů hlásí k ukrajinské národnosti.
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama