Prosinec 2010

Novoroční přání..

31. prosince 2010 v 14:36 | Larisa Laršérová (навсегда мадам Бьёрндален) |  La vie de Larisa Larcher
Milí návštěvníci, milí čtenáři a milé duše virtuálního světa,

rok 2010 je už téměř za námi. Nastal čas na bilancování a zhodnocení roku minulého. Chtěla bych vám všem srdečně poděkovat za přízeň, kterou jste tento blog zahrnuli. Děkuji všem návštěvníkům za jejich komentáře, připomínky a zhodnocení. Je to skvělá inspirace, jak tenhle blog udělat lepším. Bez kritiky se nikdo ještě nikam nedostal.

I v příštím roce se budu snažit udělat vše pro to, aby se zde cítili příjemně a třeba si odsud odnesli nějaké nové poznatky. Mám spoustu nápadů na články, jen chybí trochu čas na jejich realizaci a taky jsem, doznávám se, "trochu" zlenivělá. Ale budu se snažit, slibuji.

Doufám, že jste si letošní Vánoce užili. Ať už se všemi tradicemi nebo modernějším způsobem. Snad na nikom Ježíšek (alias Morozko) nešetřil. Než se definitivně dorazím chlebíčky a stakančiky vodky a vyrazím ve svém milovaném dresu opěvujícím nehynoucí slávu Alexandra Sjomina oslavovat Silvestr, chtěla bych všem popřát vše dobré do roku 2011. Nechť je rokem příjemných změn, splněných snů a přání, přátelství, pracovních a školních úspěchů, výher, lásky a míru.. Přeji vám pevné zdraví, aspoň kapku štěstí nebo sud rozumu.. Tak ať se příští rok zase setkáme v blogovém světě..

С новым годом, ребята!

Larisa Larcherová

(nádherná fotografie ruské zimy z dílny Michaila Tkačeva)

Naděžda von Meck: Čajkovského mecenáška (I)

23. prosince 2010 v 20:36 | Larisa Laršérová (навсегда мадам Бьёрндален) |  (Ne)známé osudy

Naděžda Filaretovna von Meck

(1831 - 1894)


Naděžda von Meck

Любовь - только слово

(Láska je jen slovo)

Naděžda Filaretovna Frolovská se narodila 10. února roku 1831 ve vesnici Znamenskoje ve Smolenské gubernii. Jejím otcem byl Filaret Vasiljevič Frolovskij, smolenský obchodník, a matkou Anastázie Dmitrijevna Potěmkinová.


Anna Timirjovová: Kolčakův anděl (III)

20. prosince 2010 v 19:02 | Larisa Laršérová (навсегда мадам Бьёрндален) |  (Ne)známé osudy
Vsevolod Kniper trávil většinu času prací na železnici a na stavbě hydraulických konstrukcí a domů se vracel jen zřídka. Anna zůstávala sama. V 30. letech za ní přicestoval z Kislovodsku její syn Vladimir, aby matce zpříjemnil její smutný život. Za synovi přítomnosti Anna trochu pookřála a podařilo se jí sehnat si práci u rusko-kanadské přepravní společnosti. Pro ruské úřady však nepřestávala být podezřelou a nebezpečnou. Za několik měsíců byla Anna se všemi zaměstnanci společnosti zatčena a vyhoštěna na tři roky z Moskvy. Léta vyhnanství prožila v malém městečku Tarusa v Kalužské oblasti, kde pracovala v šicím závodě. Po vypršení trestu v roce 1928 se znovu vrátila do Moskvy..

Anna Timirjova se synem 1926

Carevna Alexandra Fjodorovna (II)

5. prosince 2010 v 16:15 | Larisa Laršérová (навсегда мадам Бьёрндален) |  Mikuláš I. a jeho rodina

ALEXANDRA CAREVNOU?

Carevna Alexandra Fjodorovna

Problém, jež Rusko tížil, se týkal následnictví. Vládnoucí car Alexandr I. měl se svou ženou Jelizavetou Alexejevnou jen dvě dcery, které obě zemřely v dětském věku. Podle zákona měl trůn připadnout nejstaršímu z Alexandrových bratrů, Konstantinovi. Jenže Konstantinovo manželství bylo také bezdětné a sám Konstantin se do vládnutí nikterak nehrnul..