Naděžda von Meck: Čajkovského mecenáška (I)

23. prosince 2010 v 20:36 | Larisa Laršérová (навсегда мадам Бьёрндален) |  (Ne)známé osudy

Naděžda Filaretovna von Meck

(1831 - 1894)


Naděžda von Meck

Любовь - только слово

(Láska je jen slovo)

Naděžda Filaretovna Frolovská se narodila 10. února roku 1831 ve vesnici Znamenskoje ve Smolenské gubernii. Jejím otcem byl Filaret Vasiljevič Frolovskij, smolenský obchodník, a matkou Anastázie Dmitrijevna Potěmkinová.


Od dětství dívčinu duši utvářela hudba. Naděždin otec byl amatérský houslista, který dceru vedl k hudbě a umění. Brzy zjistil, že dívka má talent, sehnal jí učitele a sledoval, jak se Naďa učí hrát na piáno. Ale k čemu by byl dívce talent, když by jí chyběla chuť hrát? Vedle citu pro melodii, Naďa zdědila i neutuchající radost ze hry, úctu a vášeň k hudbě. Hudba pro ni byla vším. Po matce dívka získala vytrvalost, odhodlání a cit pro obchod.

Jak Naďa rostla, zvládala stále obtížnější klavírní skladby. K zájmu o hudbu se připojila i touha poznat historii, literaturu, výtvarné umění a filozofii. Naděžda četla Arthura Shopenhauera i idealistu Vladimira Sergejeviče Solovjova, ovládala také několik cizích jazyků.

Naděžda von Meck
Naděnka Frolovská «

Když bylo Nadě šestnáct, požádal o její ruku Karl Otto Georg von Meck, tehdy šestadvacetiletý. Karl pocházel z původem německé rodiny. Podle rodinných legend byl zakladatelem rodu von Mecků slezský kancléř Fridrich von Meck, jehož vnuk Jakov se někdy v 16. století usadil v Pobaltí. Karl se narodil v Rize, v devatenácti přijel studovat do Petrohradu. Vystudoval Institut železniční dopravy a po ukončení studií se věnoval kontrole ruských železnic, plánování nových tras a všeobecně vším kolem železnic. Na jedné z inspekcí se potkal s Naděždou Frolovskou, do níž se zamiloval. Přesto, že dívce bylo teprve šestnáct, měla ve svém životě jasno a Karlovu nabídku přijala. Roku 1848 se Naděnka Frolovská, kupecká dcerka, stala baronkou von Meck.

Z manželství s Karlem se narodilo osmnáct dětí, dospělosti se dožilo pouze jedenáct, šest dcer:
Jelizaveta (*1848), Alexandra (*1850), Julija (*1853), Lidija (*1855), Sofija (*1867) a Ljudmila (*1872); a pět synů : Vladimir (*1852), Nikolaj (*1863), Alexandr (*1864), Maxmilián (*1869) a Michail (*1871).

Karl von Meck?
Karl von Meck (jiné zdroje uvádějí, že jde o jeho syna Alexandra) «

Mladý pár se nejprve usadil ve městě Roslavl (Smolenská gubernie). Karl von Meck přijal místo úředníka ve státní správě. Doufal, že stálým zaměstnáním rodině pomůže lépe, než kdyby zůstal u své práce na železnici. Početná rodina musela vyžít z 20 kopejek na den. Z nich bylo třeba platit nájem za skromný byt a zajistit dětem dostatek jídla. Naděžda přesvědčovala manžela, aby úřednictví zanechal, ale Karl byl stále přesvědčen, že je to pro jeho blízké nejlepší. Naděnka se však tak rychle nevzdala. Pochopila, že ve stavbě železnic se skrývá velký potenciál a poplynou z něj obrovské zisky. V roce 1860 bylo v Rusku všehovšudy 100 kilometrů železnic. Pokud by Karl dokázal zužitkovat svůj talent, stanou se pohádkově bohatými. A stalo se. Karl nevydržel Naděždino intenzivní přemlouvání, sehnal si společníky a společně nabídli své služby vládě.

Zakázky se jen hrnuly. Karl z nich získával na jen malý podíl, ale stačilo to na uživení rodiny. Cena postupně rostla a von Meckovi bohatli. Po patnácti letech práce se počet kilometrů železnic zvýšil ze 100 na 20 000. Na většině hlavních linek měl rozhodující podíl Karl von Meck. Jeho plány stály za vznikem spojnice Kyjeva s Kurska a především linka z Rjazaně do Moskvy, po níž se převáželo obilí z úrodných černozemí středního Ruska.

Rodině, která začínala na pětníku, nyní patřily miliony rublů. A za tím vším stála Karlova železná manželka. Von Meckovi si postavili nové velkolepé sídlo, jež vybavili benátskými zrcadly, křišťálovými lustry a s hosty si připíjeli pravým francouzským šampaňským. V Naděždiných očích přesto nesvítily plamínky. Naopak. Tvář jí zbrázdily vrásky, trápila se. Z baronky se stala uzavřená, despotická žena.

Pramenem jejího žalu bylo manželství. Po prvních letech, kdy se cítila šťastná, přišlo prázdné období. "Manželství je nutné zlo, kterému nelze uniknout." napsala si pro sebe. Karlovi, kterého plně zaměstnávala práce, nezbývalo mnoho času na rodinu. Zejména na manželku. Z práce se vracel až pozdě v noci. Ani ho nenapadlo, aby Naděždy litoval. Zdálo se mu, že nepotřebuje, aby se jí věnoval. Byla zcela samostatná, ale chyběla jí něha.

Karl von Meck
Karl von Meck «

Když Nadi došlo, že doma štěstí nenajde, začala ho hledat jinde. Častým hostem von Mecků byl mladý inženýr Alexandr Jolšin, do něhož se baronka brzy zamilovala. Z jejich vztahu se v roce 1872 narodila dcera Ljudmila. Sám Jolšin se později oženil s jinou s Naděždiných starších dcer, Jelizavetou.

Naděžda se domnívala, že se zdařilo poměr utajit, ale místo Karla si jej povšimla další Nadina dcera Alexandra. Jednou svému otci navrhla, že jej doprovodí na cestě do Moskvy. Cestou otci vyzradila svůj objev a oznámila mu, že Ljudmila není jeho skutečnou dcerou. Karlem tato událost natolik otřásla, že dostal na místě infarkt. Přivolaný lékař mohl jen zkonstatovat smrt. Alexandra se poté vrátila domů, aby rodině přinesla tuto smutnou zprávu. Pravý důvod Karlova infarktu před matkou zatajila. Pětačtyřicetileté Naděždě Filaretovně spadly do klína další miliony, péče o 11 potomků a obrovské pozemky pro další železnice.

Čajkovskij
Petr Iljič Čajkovskij «

Finančně sice Naděžda nestrádala, ale chyběla jí společnost. Nebavilo jí trávit večery sama doma. Aby se lépe vyrovnala s bolestí, začala zvát do svého domu nejrůznější hudebníky. Jeden z pravidelných návštěvníků Naděždiných večerů, houslista Josif Kotek, jí pověděl o svém učiteli, který byl sice mimořádně talentovaný, ale scházely mu peníze a musel žít velmi skromně. Ten neznámý muž se jmenoval Petr Iljič Čajkovskij..


ZDROJE: 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8.
úvodní obrázek: «
 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Cirrat Cirrat | E-mail | Web | 5. února 2011 v 16:49 | Reagovat

Tohle vypadá na hodně zajímavý blog. Prošla jsem zatím asi čtyři články a rozhodně je fajn vidět, že si dáváš tu práci a seznamuješ čtenáře s těmi méně obvyklými kousky ruské historie a kultury. Jako poloviční Ruska to obzvlášť oceňuju :-) Do RSS čtečky s tebou!

2 Ljubov Ljubov | E-mail | Web | 5. února 2011 v 17:37 | Reagovat

Obrovský dík! Jsem opravdu ráda, že tyhle slátaniny někoho zaujaly! Zvlášť někoho, kdo má v Rusku kořeny. Snad nedělám ruské kultuře špatnou reklamu :) A, jestli se můžu zeptat, odkud tví příbuzní pocházejí? Klan mojí babičky jsou směsicí Ukrajinců, Rusínů a Maďarů.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama