Únor 2011

Lidia Zverevová: Ikarova sestra (I)

13. února 2011 v 12:44 | Larisa Laršérová (навсегда мадам Бьёрндален) |  (Ne)známé osudy

Lidia Vissarionovna Zverevová

(1890 - 1916)

Lidia Zvereva

IKAROVA SESTRA

Lída Zverevová.. Aneb příběh neobyčejné ženy, která pocházela z vysoké ruské šlechty, byla dcerou generála a podle zvyklostí své doby by se nejspíš stala ženou některého z carských důstojníků, navštěvovala plesy, štěbetala francouzské básně a mluvila jen šeptem. Ona místo toho milovala techniku, hrála si s vláčky a toužila vzlétnout nad krajinou a ovládnout nebe. Místo knih, tance a plesových šatů její život zaplnily nákresy letadel, vůně motorového oleje a dokonce -jen považte- kalhoty! V době, kdy v Rusku vládl car Mikuláš II., Lidia se stala první Ruskou, jež úspěšně složila pilotní zkoušky. Přesto, že žila jen pětadvacet let, inspirovala řadu žen, které se podle jejího vzoru staly pilotkami a některé z nich zasáhly i do bojů druhé světové války..

Ruské impérium: Stvoření teroru (X)

5. února 2011 v 16:11 | Larisa Laršérová (навсегда мадам Бьёрндален) |  Z historie ruského terorismu

ZATČENÍ CAROVÝCH VRAHŮ

Týž den, kdy vyhasl život panovníka, se v nemocnici probral z bezvědomí Ignacy Hryniewiecki. Policii, která ho přišla navštívit, odmítl prozradit své jméno. Kolem půl jedenácté večer Hryniewiecki zemřel. Jeho identitu se nikdy nepodařilo odhalit. Zemřel jako náhodný kolemjdoucí. Když ho pochovali, neměli ani tušení, že pohřbívají carova vraha.

Ignacy Hryniewiecki
Carovrah Ignacy Hryniewiecki

Nikolaj Rysakov zůstal po druhém výbuchu nezraněn, převezli ho do Petropavlovské pevnosti, kde začali s výslechem. Rysakov uvěřil, že když prozradí adresy a jména, zůstane naživu. Naivní mladík vyklopil všechno, co o narodovolcích věděl.