Opatství v Glendalough

29. června 2011 v 22:04 | Larisa Laršérová (навсегда мадам Бьёрндален) |  Je suis venue, j'ai vu, j'ai écrit..

OPATSTVÍ V GLENDALOUGH: ÚDOLÍ DVOU JEZERIrsko je úžasná země. Za deset dní, které jsem v něm strávila, si mě naprosto získalo. Je to ostrov s měkkou trávou, kamennými zídkami ohraničujícími pastviny, pasoucími se ovečkami, rozervanými skalisky, členitým pobřežím s vysokými útesy, tisícovkami hradů a zřícenin, polorozbořenými opatstvími a kláštery s keltskými kříži a starými náhrobky, přátelskými lidmi a nádhernou lidovou hudbou. Opatství Glendalough nedaleko Dublinu bylo mojí první zastávkou na cestě Smaragdovým ostrovem a právě tady jsem poprvé potkala skutečné Irsko..


Glendalough (v Gaelic Gleann Dá Loch) se do češtiny překládá jako Údolí dvou jezer, je ledovcové údolí v pohoří Wicklow Mountains na východním pobřeží Irska nedaleko Dublinu. Centrem údolí je stejnojmenná vesnička, turisty však nejvíce lákají ruiny raně křesťanského opatství ze 6. století.


Na počátku středověku bylo opatství Glendalough založeno sv. Kevinem, poustevnickým knězem. Jako chlapce Kevina vychovávali tři svatí muži - Eoghan, Lochan a Eonna. V této době poprvé spatřil údolí a o několik let později se do něj vrátil s malou skupinou mnichů a společně založili klášter. Již za svého žiovta si Kevin získal pověst svatého muže a řadu následovníků. Po jeho smrti v roce 618 se Glendalough pomalu dostávalo na přední místa v irské náboženské hierarchii.


Okolo roku 1131 byla v Glendalough sepsána Book of Glendalough, jeden z nejstarších a nejlépe zachovalých irských rukopisů. Po roce 1214, kdy se spojily diecéze Glendalough a Dublinu, význam opatství pomalu upadal. Roku 1398 byl komplex zničen anglickými vojsky. Poničeným budovám však zůstal jejich náboženský význam a v Glendalough se konaly oslavné poutě. Klášter se postupně měnil v ruiny, zdi se bořily a propadaly.

Dnes je Glendalough častým cílem turistických výprav, i příjemnou zástavkou pro Iry s dětmi. Vedle opatství je možné se vydat po značených stezkách dál do údolí a projít se krásnou krajinou kolem dvou jezer. Cesta vede dubovým lesem. Pozorný návštěvník si brzy všimne pestré flóry. V Glendalough najdeme velké množství kapradin, mechů, sasanek, modrých zvonků, porostů šťovíku, lísek a cesmíny.


Nejfotografovanějším objektem je bezesporu kulatá věž. Je vysoká asi 30 metrů, vchod se nachází asi 3,5 metrů nad zemí. Původně měla šest pater propojených navzájem žebříky. První čtyři patra osvětlovalo jen jedno malé okénko, zbývající byla dobře prosvětlena, aby z nich bylo vidět na kompas a do širokého okolí. Kulaté věže jsou jedním ze symbolů Irska. Fungovaly jako zvonice, obytné prostory, modlitebny, sýpky na obilí a sklady potravin. Jejich obranný význam nebyl nijak výrazný. Pro nepřátele bylo sice obtížné věž dobýt, ale stačilo ji zespodu zapálit a obránci uhořeli.
Pod kulatou věží se rozkládal velký hřbitov, obytné prostory pro mnichy a několik menších kostelíků. Dodnes se nejlépe dochoval Kostel sv. Kevina. Přezdívá se mu "kuchyňka".


Glendalough je zkrátka místo, které rozhodně stojí za návštěvu..
Zdravím všechny!
Larisa Larcherová

 

13 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama