Dunguaire Castle

9. července 2011 v 23:10 | Larisa Laršérová (навсегда мадам Бьёрндален) |  Je suis venue, j'ai vu, j'ai écrit..

DUNGUAIRE CASTLE


"Che, já dneska prostě nevylezu," brumlala jsem si, když jsme projížděli rozeklaným pobřežím na západě Irska. Počasí nebylo od rána nejlepší a právě se spustil příšerný liják. V mžiku byla mokrá silnice, zima, foukalo a nebylo vidět na krok. "Hele, koukni se tam!" pronesl škodolibě J. "Ti proradní Irové si ze mě dělaj srandu!" zamžourala jsem skrze okno. Napravo od úzké silničky stál nejkrásnější hrad, jaký jsem zatím v Irsku viděla. Skepticky jsem se podívala na květovanou sukýnku a fajnové botičky, které jsem měla na sobě, a pak znovu do té venkovní fujavice. "Jdeme?" nadhodil dobře se bavící J. a zapnul si prožlukle nepromokavou bundu od Hannah. Zbabělec! "Jdeme!" zavelela jsem tisknouc si k sobě svůj titěrný, ale zatraceně módní svetříček..


řeka Shannon skrze zapršené okno.. vzhůru na hrad!

cestou míjíme výběžky Galwayského zálivu

Hrad, který mě vylákal z tepla a sucha autobusu, a způsobil, že se partička okolo stojících Irů mohla potrhat smíchy, když tam v dešti vyběhla po silnici bláznivá ženská v sukýnce a kloboučku s foťákem v ruce, se jmenuje Dunguaire Castle. V gaelic jeho jméno zní Dhún Guaire. Nachází se na jihovýchodním pobřeží zálivu Galway Bay, ve stejnojmenném hrabství nedaleko městečka Kinvarra. Je to jeden z nejoblíbenějších a nejfotogeničtějších hradů v Irsku. Milují jej zejména filmaři, kteří jej využívají jako kulisu pro historické filmy, akční thrillery i přitroublé romance ve stylu Rosamunde Pilcher.

Tudy k hradu, poutníci! Je blízko..

Dunguaire Castle

Dunguaire Castle zdálky dominuje 75 stop vysoká věž, která se podobně jako obvodové zdi a vnitřní budovy zachovala v obdivuhodném stavu. Hrad nechal postavit v roce 1520 klan Hynů na místě, o němž se domnívali, že zde dříve stávala pevnost krále Guaira Aidna mac Colmáina. Guaire Aidne mac Colmáin byl v 7. století králem Connachtu (Connacht zabíral téměř celé středozápadní Irsko) a klan Hynů jej považoval za svého dávného předka. Královo jméno je také snadno rozpoznatelné v názvu hradu.


fotografie z interiéru hradu, kam jsem už nestihla zajít..
(staženo z google.images)

V 17. století hrad přešel do vlastnictví Olivera Martina, starosty města Galway. Jeho rodina na Dunguaire Castle vládla až do počátku 20. století, kdy hrad odkoupil lékař a básník Oliver Joseph St. John Gogarty. Gogarty začal s rozsáhlou rekonstrukcí hradu a časem na něj začal zvát své přátelé. Dunguaire Castle se postupně stalo hlavním sídlem hnutí Keltské obrození (Celtic Revival). Společnost si dala za svůj cíl co nejvíce čerpat z keltské minulosti. Literární autoři se inspirovali dějinnými událostmi a lidovou tvorbou, umělci se více zaměřili na keltské motivy a ornamenty a keltský živel se odrazil i v hudbě. Na hradě Dunguaire Castle se scházeli vrcholní představitelé hnutí: George Bernard Shaw, William Butler Yeats; Isabella Augusta, Lady Gregory nebo John Millington Synge.

hrad z boční strany

Roku 1957 hrad získala Christobel Lady Ampthill, která dokončila restaurátorské práce započaté Gogartym. Po několika letech Dunguaire odkoupila společnost Shannon Development spravující desítky historických památek a jiných turistických lákadel po celém Irsku. Majetkem této společnosti je hrad dodnes.


V letních měsících je Dunguaire Castle otevřen veřejnosti, každý večer se na hradě koná Medieval Banquet, tedy středověká hostina, při níž hraje irská hudba, místní předvádějí v historických kostýmech lidové tance a předčítají úryvky z děl irských spisovatelů.

Nádherné labuťky.. Snad nejsou součástí středověké žranice..

K hradu se váže i pověst o dobrém majiteli. Pokud se jej člověk stojící před hlavní bránou na cokoliv zeptá, na konci dne obdrží odpověď. Neměla jsem bohužel čas to vyzkoušet, můžete to zkusit vy a pak napsat, jak to dopadlo..

přejte si něco pěkného ..

Než jsem se doškrábala blíž k hradu, přestalo náhodou pršet a nakonec z toho některé fotky nevyšly nejhůř. Vracela jsem se sice úplně mokrá a trochu modrá zimou, ale narozdíl od toho zbabělce J. se zvláštní cenou za pobavení domorodého publika!

zdraví vás

Larisa Larcherová


Bonusová otázka: jakej zvuk sakra vydává labuťka? Gagaga jsko kachničky?
 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 *Nessa *Nessa | Web | 11. července 2011 v 21:59 | Reagovat

super web(okomentuj též můj dík)

2 Ljubov Ljubov | E-mail | Web | 11. července 2011 v 22:11 | Reagovat

1) Děkuji
2) Na podobné akce kašlu. To se spíš Rusko stane kolonií USA, než bych se snížila k těmto chujovinám. Děkuji za pochopení..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama